تاثیر اقوام بر انتخابات مجلس شورای اسلامی در سه دوره اخیر غرب گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

انواع انتخابات

در بیشتر نظام های سیاسی دموکراتیک، متناسب با لایه های مختلف حاکمیت دولتی یا قلمرو جغرافیایی، انواع مختلفی از انتخابات وجود دارند که بعضی از آنها عبارتند از:

انتخابات عمومی: شامل انتخاب مقامات در سطوح مختلف، برمبنای رأی مخفی شهروندان، مانند انتخابات ریاست جمهوری و مجلس.

انتخابات اولیه: در این نوع انتخابات، هیچ نامزدی انتخاب نمی گردد.  در عوض، رأی دهندگانی که طرفدار یک حزب هستند، نامزدهای خود را برای شرکت در انتخابات عمومی معرفی می کنند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

انتخابات میان دوره ای: این نوع انتخابات که گاهی انتخابات ویژه نیز نامیده می گردد، زمانی برگزار       می گردد که یک یا چند پست سیاسی به دلایلی نظیر فوت، برکناری، یا استعفا بلاتصدی باشد.

انتخابات محلی: این نوع انتخابات محدود به قلمرو جغرافیایی خاصی می باشد که مردم همان محل نسبت به انتخاب فرماندار یا شهردار و یا شوراهای محلی خود اقدام می کنند.

هم گزینی: یک نوع انتخابات می باشد که در آن اعضای یک کمیته یا مانند آن توسط افراد واجد شرایط از طریق رأی گیری انتخاب می شوند.

انتخابات غیرمستقیم: در این نوع انتخابات رأی دهندگان مستقیماً نامزد مورد نظر خود را برای یک پست سیاسی انتخاب نمی کنند.  در عوض، به انتخاب افرادی می پردازند که آنها به نوبه خود به انتخاب فرد واجد شرایط برای پست مورد نظر انتخاب می کنند.  این نوع انتخابات یکی از روش های قدیمی در جهان می باشد که هنوز در بعضی از کشورها متداول می باشد؛ مانند انتخابات مجلس خبرگان در ایران(رهنورد، 1389:19-18).

با پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران مشارکت سیاسی در شکل شرکت در انتخابات بسیار مهم و حساس تلقی گردید.  از آنجا که حضور گسترده و همه جانبه مردم در انتخابات به نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه ملی و بین المللی بدل شده می باشد(سید امامی، 1388: 112).  همچنین انواع انتخابات در جمهوری اسلامی ایران که به صوت سراسری و عمومی برگزار می گردد عبارت می باشد از:

انتخابات مجلس خبرگان، هر 8 سال یک بار

انتخابات ریاست جمهوری، هر 4 سال یک بار

انتخابات مجلس شورای اسلامی، هر 4 سال یک بار

انتخابات شوراهای اسلامی کشور، هر 4 سال یک بار(رهنورد، 1389:19).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • شناخت مهمترین تاثیرات اقوام بر انتخابات مجلس شورای اسلامی شهرستان های غرب گیلان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه