شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 تاثیر پذیری تحولات ژئوپلیتیک ایران از استراتژی آمریکا در خاورمیانه

قسمتی از متن پایان نامه :

عرب و خاور میانه

قیام در جهان عرب، هفدهم دسامبر ۲۰۱۰ با خودسوزی یک دستفروش۲۶ ساله در تونس آغاز گردید و همه سرزمینهای عربی را فرا گرفت. «محمد بوعزیزی»، جوان تونسی در واکنش به رفتار نامناسب پلیس و ناکامی از اجرای طریقه قانونی، خود را پیش روی استانداری«سیدی بوزید» به آتش کشید و پس از سه هفته در بیمارستان فوت نمود. خودسوزی بوعزیزی باعث قیام مردم تونس گردید. تظاهرات صدها هزار نفری مردم تونس آغاز و به سرنگونی زین العابدین بن علی، رئیس جمهور این کشور منجر گردید. شش روز پس از انقلاب تونس که با شادی و ابراز احساسات تعیین کننده ملتهای خاورمیانه روبرو گردید، تظاهرات در یمن علیه دیکتاتوری آغاز گردید که ۳۲ سال حکومت این کشور را قبضه کرده بود. در خلال تظاهرات گسترده یمنی‌ها، «علی عبدالله صالح» در یک حادثه انفجاری، مجروح و راهی عربستان سعودی گردید تا همچون بن علی به حاکمان سعودی پناه برد. وی پس از چند ماه کوشش برای بازگشت، تصمیم گرفت سرانجام کناره‌گیری خود را از قدرت اعلام کند. (کامروا،1391؛22)

پس از یمن نوبت به مهم‌ترین کشور عربی رسید. مصر نیز وضعیتی مشابه تونس داشت؛ حکومت ۳۰ ساله حسنی‌مبارک طی ۱۸ روز متلاشی گردید. اعتراضات مردم علیه مبارک روز ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ آغاز گردید. سه روز بعد در جمعه خشم، به اوج خود رسید. روز جمعه ۴ فوریه ۲۰۱۱ که مردم آن را روز عزیمت (یوم الرحیل) مبارک، نام‌گذاری کرده بودند، میدان التحریر به آتشفشان ملت علیه مبارک تبدیل گردید. مبارک در آخرین کوشش خود با باقیمانده نیروهای امنیتی و چماقداران در قالب «لباس شخصی» با اسب و شتر به کسانی که در میدان تحریر تحصن کرده بودند حمله نمود. او در جمعه ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ (۲۲ بهمن۱۳۸۹) پیش روی اراده مردم تسلیم گردید و از قدرت کنار رفت و محاکمه گردید.(همان)

در حقیقت، بیداری اسلامی موجب رها شدن بخش عظیمی از نیروهای سیاسی گردید که پیش از آن توسط نظام های دیکتاتوری و سازشکار به بند کشیده شده بودند و آرایش سیاسی را نیز در منطقه عوض کرد. همانگونه که قبل از قیامهای عربی، آرایش بازیگران سیاسی، حول محور بحران خاورمیانه شکل گرفت، در دوره اخیر نیز این مسئله، محور اساسی دسته‌بندی‌های سیاسی خواهد بود، البته با یک تفاوت اساسی و آن اینکه برخلاف دوره قبل که همزمان با اشغال فلسطین و تشکیل رژیم صهیونیستی، دسته‌بندی‌های سیاسی در منطقه خاورمیانه، به گونه‌ای شفاف شکل گرفت، در دوره اخیر به علت های متعدد، نتایج قطب‌بندی سیاسی طی یک طریقه در حال شکل‌گیری می باشد. قیامهای عربی و بیداری اسلامی مانند انقلاب اسلامی دو بعد دارد: مبارزه با استبداد داخلی؛ مبارزه با استکبار خارجی. در حالی که در جریان انقلاب اسلامی، این دو جنبه همزمان نمود پیدا نمود، در ماههای نخست قیامهای عربی، وجه مبارزه با استبداد پررنگ‌تر بود. اما از آنجا که بخش مهمی از رویگردانی مردم جهان عرب از حاکمان خود، نشأت گرفته از سیاست خارجی آنها به ویژه ذلت و خواری پیش روی رژیم صهیونیستی می باشد، ناگزیر وجه دوم قیامهای عربی نیز خود را نشان خواهد داد. آن چیز که عربها را به قیام واداشت، «نیاز به تکریم» بود؛ زیرا عربها در دوران پس از استقلال، همواره در کشورهای خود تحقیر شده و بیرون از مرزها نیز شکست خورده بودند.(همان)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  • شناسایی استراتژی دولت آمریکا در منطقه خاور میانه
  • ایجاد راهکارهای موثر در پیامدهای استراتژی دولت آمریکا در خاور میانه
  • کوشش در جهت ایجاد همگرایی با کشورهای خاور میانه در مقابله با استراتژی آمریکا در خاور میانه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه