عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل اطلاعات جغرافیای سیاسی دبیران و دانش آموزان متوسطه شهرستان رودبار

قسمتی از متن پایان نامه :

2کشور مهترین مبحث در جغرافیای سیاسی

کشور مفهوم اصلی مورد توجه در مطالعات جغرافیای سیاسی می باشد.کشور سرزمینی می باشد کما بیش وسیع که مردمانی در آن ساکن هستند و قدرتی مستقل آن را اداره می کند (آشوری 1381: 259). کشور مستقل مهمترین عنصر تشکیل دهنده نقشه سیاسی جهان می باشد و مهمترین بازیگر نظام بین المللی به شمار می رود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شکل کشور: یکی از عواملی که تأثیر فوق‏العاده‏ای در سرنوشت سیاسی کشورها دارد شکل هندسی آن‏هاست. مراد از آن فاصله قطرهای یک کشور تا مرکز جغرافیای آن می باشد. اصل     شکل هندسی کشور تعیین کیفیت اعمال قدرت مرکزی بر پهنه کشور می باشد. از این حیث نیز کشورها به چند دسته تقسیم می‏شوند:
1- کشورهای جمع و جور (فشرده)

بعضی از کشورها شکلی جمعی و جور نزدیک به دایره یا مستطیل دارند به سخن دیگر در این کشورها اراضی کلاً در اطراف یک هسته مرکزی قرار گرفته می باشد کشورهای اروگوئه، بلژیک، لهستان، رومانی، مجارستان و کامبوج نمونه‌هایی از این گروه هستند.
2- کشورهای طویل
به سرزمین گفته می گردد که طول آن حداقل 6 برابر عرض متوسط آن باشد. بهترین مثال برای این‌گونه کشو رها شیلی، نروژ، توگو، گامبیا، ایتالیا، پاناما و مالاوی می باشد

3.کشورهای دنباله‌دار
در بعضی کشورها با وجود این که بخش اعظم خاک آنها به شکل فشرده دیده می گردد وجود یک زایده وارد کشور دیگر باشد؛ مانند افغانستان، تایلند، برمه و زئیر.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. تحلیل مولفه های تاثیرگزاربر اطلاعات جغرافیای سیاسی دبیران و دانش آموزان مقطع متوسطه شهرستان رودبار
  2. تبیین اطلاعات جغرافیای سیاسی دبیران و دانش آموزان مقطع متوسطه شهرستان رودبار
  3. مطالعه و آشنایی اطلاعات جغرافیای سیاسی دبیران و دانش آموزان مقطع متوسطه  شهرستان رودبار

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه