تاثیر پذیری تحولات ژئوپلیتیک ایران از استراتژی آمریکا در خاورمیانه

قسمتی از متن پایان نامه :

همچنین هنگامی که کارتر قطع روابط دیپلماتیک با ایران را اعلام نمود، امام از این اقدام استقبال نمود و آن را برای مسلمین امری سودمند دانست. در واقع مقاومت ایشان در برابر امریکا و فشارهای دیپلماتیک آن کشور، روح مقاومت در برابر ابرقدرتها را فراهم آورد.

دعوت جیمی کارتر از شاه مخلوع برای سفر به امریکا، واقعه طبس، کودتای نوژه، جنگ تجاوزکارانه عراق علیه ایران و طرفداری‌های خاص امریکا از عراق در این جنگ، قطع ارتباط، تحریم اقتصادی، حمله به هواپیمای مسافربری ایران، حمله به پایانه‌های نفتی ایران، طرفداری از گروه‌های برانداز مخالف علیه جمهوری اسلامی ایران، کوشش برای به انزوا کشاندن ایران در عرصه‌های بین‌المللی و قرار دادن ایران در لیست محور شرارت، مانند اقدامات قهر‌آمیز، خصمانه، انتقام‌جویانه و تهاجمی امریکا علیه ایران به شمار می رود.

مسائل فوق بیانگر آن می باشد که ایالات متحده حتی در برهه زمانی قطع ارتباط نیز همواره حجم بالایی از دل‌مشغولی را برای سیاست‌گذاران ایران ایجاد نموده و از سوی دیگر روزی نیست که اظهار نظری پیرامون ایران از جانب سران کاخ سفید و گردانندگان وزارت خارجه و سایر مراکز قدرت این کشور اظهار نگردد.

از این رو در دوران استقرار رژیم جمهوری اسلامی، در تمامی مساجد، سخنرانی‌های رسمی و سیاسی، علاوه بر تداوم شعار «مرگ بر امریکا»، جامعه سیاسی ایران همچنان ایالات متحده را به عنوان «شیطان بزرگ» خطاب می‌نماید. این امر بیش از هر چیز نشان از عمق ایدئولوژیکی منازعه میان تهران و واشنگتن دارد.

3-2-2 جایگاه ژئوپلیتیک ایران بعد از انقلاب اسلامی

آغاز روابط ایران و امریکا به اوایل قرن ۱۹ برمی گردد. آن وقت که دولت امیرکبیر در ایجاد ارتباط میان ایران با کشور سومی به غیر از انگلیس و شوروی پیشقدم گردید و اولین ارتباط رسمی میان ایران و امریکا با سفارت ساموئل بنجامین در سال ۱۸۸۳م مستقر گردید. پنج سال بعد از ورود بنجامین حاج حسینقلی خان (حاجی واشنگتن) سفارت ایران در امریکا دایر گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در این برهه زمانی و حتی در دوران جنگ جهانی دوم نوع روابط اکثراً فرهنگی و تا حدودی اقتصادی بود و اساساً تا سال ۱۳۲۰ مقامات امریکایی به علل مختلف مانند «دکترین مونروئه» تمایل چندانی به حضور کشورشان در ایران نداشتند. اما از اواسط سال ۱۳۲۰ به دلیل ارزیابی جدید از وضعیت مالی و جایگاه استراتژیک ایران، دولت امریکا نفوذ خود در ایران را بیشتر نمود و برای تقویت جایگاه خود روش های مختلفی را به کار برد که مهم ترین آن کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بود. از این تاریخ به بعد نفوذ گسترده امریکا در ایران شروع گردید و تا انقلاب ۵۷ تداوم پیدا نمود.

اما بعد از سرنگونی شاه و تغییر نظام سیاسی ایران با اشغال سفارت خود روبه رو گردید تا آنکه بحران روابط ناشی از گروگانگیری در مسیر خود به انسداد روابط دو کشور انجامید و پس از آن بر سر مسائلی زیرا استرداد شاه، آزادی گروگان ها، مطالبات مالی، تحریم های اقتصادی، جنگ ایران و عراق، حضور نظامی امریکا در خلیج فارس، ماجرای مک فارلین، قانون داماتو، انتخابات دوم خرداد ۷۶، بحث های هسته یی، حل معضلات عراق و… همواره زمینه رویارویی میان مقامات دو کشور فراهم بوده می باشد. روزشماری که از نظر مخاطبان خواهد گذشت مروری کوتاه بر تغییر و تحولات روابط ایران و امریکا از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  • شناسایی استراتژی دولت آمریکا در منطقه خاور میانه
  • ایجاد راهکارهای موثر در پیامدهای استراتژی دولت آمریکا در خاور میانه
  • کوشش در جهت ایجاد همگرایی با کشورهای خاور میانه در مقابله با استراتژی آمریکا در خاور میانه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه