عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر پذیری تحولات ژئوپلیتیک ایران از استراتژی آمریکا در خاورمیانه

قسمتی از متن پایان نامه :

این مسیر از ترکمنستان آغاز شده و پس از عبور از افغانستان به بنادر پاکستان می رسد. این مسیر نیز به دلیل اختلافات داخلی در افغانستان و نبود زیر ساخت های مناسب و عدم دسترسی افغانستان به آب های آزاد و عبور خط لوله از پاکستان، نمی تواند مسیری امن برای ترانزیت نفت و گاز حوزه خزر باشد.

  • مسیر جنوبی:

این مسیر که مورد نظر ایران می باشد، نفت و گاز دریای خزر، آسیای میانه و قفقاز را از طریق ایران به خلیج فارس و دریای عمان و از آنجا به بازارهای جهانی می رساند. این مسیر به دلیل امنیت طول مسیر، کوتاهی مسافت ، هزینه های کمتر ترانزیت ، 1800 کیلومتر خط ساحلی ایران با خلیج فارس و دریای عمان در جنوب ، وجود زیر بناهای لازم برای انتقال انرژی همچون وجود بنادر و اسکله های عظیم در جنوب کشور و سابقه 90 ساله ایران در صنایع انرژی ، به صرفه ترین راه انتقال انرژی حوزه خزر به بازارهای جهانی می باشد.اما با مخالفت آمریکا و سرمایه گذاری این کشور در خطوط جایگزین مخصوصاً مسیرهای غربی ، ایران هنوز نتوانسته می باشد از جایگاه برتر ژئوپلیتیک خود که همان قرار گرفتن در قلب انرژی جهان(حشمت زاده، 1383، ص21)می باشد بهره گیری کند و با تبدیل شدن به قلب نقل و انتقال انرژی دریای خزر و همچنین خلیج فارس با افزایش وابستگی جهانی به ژئوپلیتیک ایران، ضریب امنیت ملی خود را افزایش دهد.

3-1-2-2- چالش های ایران:

ایران برای بهره برداری از جایگاه ممتاز ژئوپلیتیک خود در حوزه خزر با سه دسته از چالش های داخلی، منطقه ای و جهانی مواجه می باشد. عدم استقلال سیاسی و اقتصادی کشورهای حوزه دریای خزر و تأثیر پذیری زیاد آنها از آمریکا، رقابت ترکیه و روسیه با ایران بر سر انتقال انرژی حوزه خزر از کشورهای خود، از مهمترین چالش های منطقه ای ایران هستند. مهمترین چالش جهانی ایران در این زمینه را می توان سیاست های نفتی آمریکا در منطقه خزر به گونه خاص و خلیج فارس به گونه عام دانست. آمریکا با پی گیری سیاست ایران ستیزی به دنبال کاهش وابستگی جهان به انرژی منطقه ای می باشد که کنترل آن در اختیار ایران باشد. لارسون در همین ارتباط می گوید: ما ناچاریم این واقعیت دشوار روبرو شویم که دو سوم ذخایر اثبات شده نفت جهان در خاورمیانه قرار دارد.  او معتقد می باشد که آمریکا برای جلوگیری از بهره گیری از نفت به عنوان سلاح و اطمینان از امنیت اقتصادی خود در سالهای آتی بر چهار وظیفه زیر متمرکز گردد:

1- بایستی منابع عرضه انرژی متنوع و قابل اتکا را توسعه دهد؛

2-  باد حمل و نقل بین المللی افراد و کالاها را امن و ایمن نماید؛

3- بایستی منابع مالی تروریست ها را قطع کند؛

4-  بایستی از ثبات نظام مالی بین المللی و ثبات اقتصادی متحدان کلیدی خود اطمینان حاصل نماید
(Larson, 2004, pp 2-15)

این چهار وظیفه بطور مستقیم و غیر مستقیم، پیوندهایی محکم با نفت خلیج فارس دارند. لذا هدف آمریکا ایجاد چارچوبی می باشد که بایستی مانع تخصیص ثروت های نفتی خلیج فارس برای تقویت قدرتهای بالقوه منطقه ای ضد آمریکا در خلیج فارس گردد؛ امکان بهره گیری از تسلیحات هسته ای را کاهش دهد و مانع رشد گروههای مخالف ایالات متحده در منطقه گردد(موسوی شفائی، 1387، ص239).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

  • شناسایی استراتژی دولت آمریکا در منطقه خاور میانه
  • ایجاد راهکارهای موثر در پیامدهای استراتژی دولت آمریکا در خاور میانه
  • کوشش در جهت ایجاد همگرایی با کشورهای خاور میانه در مقابله با استراتژی آمریکا در خاور میانه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه