عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر پذیری تحولات ژئوپلیتیک ایران از استراتژی آمریکا در خاورمیانه

قسمتی از متن پایان نامه :

مسیرهای انتقال انرژی حوزه خزر:

برای آشنایی بهتر با موضوع بحث، مروری بر مسیرهای انتقال انرژی حوزه  خزر ضروری به نظر می رسد. پنج مسیر بالقوه و بالفعل برای انتقال انرژی حوزه خزر به بازارهای جهانی هست که هر یک از این مسیرها دارای معایب و امتیازاتی می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مسیر غرب:

این مسیر، نفت و گاز سه کشور پیرامونی دریای خزر را از طریق ترکیه و گرجستان به دریای سیاه و سپس به اروپا منتقل می کند. این مسیر به شدت از سوی آمریکا، ترکیه، گرجستان و آذربایجان طرفداری می گردد. مهمترین خطوط غربی انتقال انرژی حوزه خزر عبارتند از:

– خط لوله نفت باکو- نوروسیک ، به طول 1500 کیلومتر.

– خط لوله نفت باکو- سوپسا ، به طول 920 کیلومتر.

– خط لوله نفت باکو- تفلیس- جیهان ، به طول 1730 کیلومتر.

– خط لوله گاز باکو- ارزروم.

– کنسرسیوم خط لوله خزر.

این مسیر که آمریکا همواره کوشش کرده می باشد به عنوان مسیر جایگزین ایران از آن بهره گیری کند دارای معایب و معضلات بسیاری می باشد.  از یک سو به دلیل عبور از منطقه متشنج قره باغ و مناطق تجزیه طلب کردنشین در ترکیه و از سوی دیگر عبور از یک منطقه زلزله خیز از نظر امنیت سرمایه گذاری  در سطح پایینی قرار دارد. همچنین به دلیل طولانی بودن ، این مسیر نیاز به سرمایه گذاری کلانی دارد؛ به طوری که  خط لوله باکو- تفلیس – جیهان سرمایه گذاری حدود 5 میلیارد دلاری را در بر داشته و به همین دلیل عوارض ترانزیت از این مسیر بالا می رود(شفاعی، 1381).

  • مسیر شمال:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

این مسیر که مورد طرفداری روسیه می باشد، نفت و گاز دو کشور آذ ربایجان و قزاقستان را از طریق دریای سیاه و روسیه به اروپا منتقل می کند. نفت این مسیر از طریق خط لوله  آتیرو – سامارا که 695 کیلومتر طول دارد از بندر آتیرو در قزاقستان شروع و به سامارا در روسیه رفته و از آنجا از طریق خطوط داخلی روسیه به کشورهای روسیه سفید ، لهستان ، و مجارستان می رسد. رفتار روسیه در سالهای اخیر نشان داده می باشد که می تواند در مقاطعی به علت های سیاسی و یا اقتصادی جریان گاز به اروپا را متوقف نماید(ملکی، 1386، ص15). بهره گیری ابزاری روسیه از انرژی برای ایجاد فشارهای سیاسی- اقتصادی در کنار وابستگی کشورهای آسیای میانه به روسیه، جذابیت مسیر روسیه را برای هر دوی صادر کنندگان حوزه خزر و مصرف کنندگان اروپایی کم می کند. پس هم مصرف کنندگان اروپایی و هم تولید کنندگان حوزه خزر کوشش می کنند تا با بهره گیری از مسیرهای جایگزین و متنوع کردن خطوط انتقال انرژی از وابستگی اقتصاد خود به ژئوپلیتیک روسه بکاهند. از طرف دیگر، عبور این خط لوله نفت از نزدیکی چچن  آن را به مسیری خطرناک و پر رسیک برای انتقال نفت آذربایجان تغییر داده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  • شناسایی استراتژی دولت آمریکا در منطقه خاور میانه
  • ایجاد راهکارهای موثر در پیامدهای استراتژی دولت آمریکا در خاور میانه
  • کوشش در جهت ایجاد همگرایی با کشورهای خاور میانه در مقابله با استراتژی آمریکا در خاور میانه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه